Kurumsal Girişimcilik

Hiss Lojistik A.Ş > Bizden Haberler > Genel > Kurumsal Girişimcilik
Hiss Lojistik A.Ş > Bizden Haberler > Genel > Kurumsal Girişimcilik
  • admin
  • Genel
  • Yorum yapılmamış

   İnovatif fikirlerin kurumsal şirketlerde çalışanlar tarafından hayata geçirilmesidir. Burada bahsedilen inovasyon kavramı sadece teknolojiyi kapsamamakta, aynı zamanda şirketin kültürünü değiştirmeyi de ele alır.

Eskiden inovasyon kavramını Ar-Ge bölümlerine özel, bir ürünü geliştirme olarak bilirdik fakat artık şirket içinde çalışanları ortak paydada toplayan ve onlara amaç veren bir iletişim kanalı, bir hedef haline geldi. Bugün, şirket çalışanlarının büyük bir kısmını Y kuşağı oluşturuyor. Bu kuşak hayata bakışı gereği, kurumsal bir yapı içinde çalışmayı X jenerasyonu kadar çekici bulmuyor. Fikirlerini özgür ifade edebileceği, sorumluluk alıp hayatına anlam katabileceği bir ortamda daha motive olacağını söylüyor. Çoğu kendi işini yapmayı ya da bir startup’da çalışmayı daha heyecan verici buluyor. Üstelik bu kültürleri benimseyen şirketlerde daha rekabetçi ve verimli bir çalışma ortamı yaratılıyor. Sonuç olarak Y kuşağı yeni nesil girişimciliğe sıcak bakan şirketlerde daha verimli çalışıyor ve orada bulunmaktan keyif alıyor.

Start-up felsefesi kurumlarda liderlik kültürünü ve iş yapış biçimini değiştirmek için çok etkili bir araç. Örneklerinin artmakta olduğu bu yeni iş stili başarılı bir şekilde uygulandığı takdirde çok verimli olduğuna şahit olmaktayız. HİSS te ki her çalışanın bu fırsatı var ,zaten lojistiğin her anı bir inovasyon.

Start-up felsefesini benimsemiş şirketlerden Duyar Vana, üretim hattında başlatmış olduğu yeni bir uygulama ile şirkette herkesin söz sahibi olmasını sağlıyor. Çalışanlardan biri çalıştığı departmanın veya başka bir departmanda gördüğü sorunu şirketin herhangi bir bilgisayarına yazıyor. Bu bilgisayarlar her katta bulunmakta ve çalışanların fikirlerini rahatça yazabilmesi için iş saatlerinde açık halde duruyor. Yazan kişi, pozisyonu veya konumu önemsenmeden yönetim kuruluna istediği zaman öneri veya tavsiye niteliğinde olan bir yazıyı iletebiliyor. Uyarısı okunduktan sonra yönetim kurulu, yazı sahibinin bahsettiği soruna getirdiği çözümü inceliyor. Eğer çözümü uygulanır ve şirketi kâra geçirirse, çalışana şirkete kazandırdığı oranda kâr veriliyor. Bu sayede şirkette çalışan herkes “Şuanki işimi nasıl daha iyi yapabilirim?”, “Neyi değiştirirsek daha verimli oluruz?” gibi çözüm odaklı insanlara evriliyorlar. Birkaç yıldan beri izlenen bu şirket stratejisi daha sıcak ve daha üretken bir çalışma ortamına sevk ediyor. Şirketin içinde bariyerler, ulaşılması zor duvarlardan ziyade şeffaflık hakim oluyor.

Yazar: admin
HİSS lojistik Web sitesi tanımlama bilgileri kullanır ve kişisel verilerinizden gezinme deneyiminizi geliştirmek için sorar..

*Birden fazla seçim yapabilirsiniz
*Birden fazla seçim yapabilirsiniz.
*Birden fazla seçim yapabilirsiniz
Lütfen araya virgül koyarak şehirleri giriniz.
Lütfen iş konularınız hakkında kısa bilgi verirmisiniz.

Firma İlgilisi
Birden fazla seçim yapılabilir
Cins ve Adedi
Birden fazla seçim yapılabilir
Cins ve Adedi
Click or drag a file to this area to upload.